Kako sem zaèel

Slike ki so nastale pred letom 2006

Moderator: nejc.likar

Kako sem zaèel

OdgovorNapisal/-a kristjandemsar » 14 Feb 2007, 16:25

Veèkrat obujam spomine na moje žaèetke podvodnega lova. Že od malih nog sem vsak prosti trenutek preživel z laksom v roki. Na pomolu, na barki, v rekah, jezerih, z starejšim bratom, sam,..nema veze, samo, da sem lovil ribe.
Tako je bilo do prvega letnika srednje šole, ko sem sem si od soseda Denisa Palèièa sposodil mini sten. Od tistega trenutka dalje sem bil okužen z podvodnim lovom. Spomnim se, kako sem z vešpo po konèani šoli vsak popoldan šibal na debeli rtiè. Prebral sem vso literaturo, ki sem jo našel na to temo. Na žalost takrat še ni bilo tega foruma, saj mi bi bilo marsikaj prihranjeno. Predvsem italijani so imeli takrat nekaj priroènikov o podvodnemu lovu in tudi meseèno revijo PescaSub. Tam sem predvsem veliko zvedel o opremi, ki sem jo v naslednih letih poèasi dopolnjeval, seveda v skladu z finanènimi zmožnotimi dijaka. Na Škofijah smo imeli takrat manjšo trgovino z potapljaško opremo in lastnik mi je zaradi neiskušenosti prodal ves škart iz trgovine. Moja prva obleka je bila sestavljena iz rabljenega shortija, 20 let starim spodnjim delom hlaè (trde kot plexi steklo) in nogavic debelih 1 cm zaradi prevelikih plavutk( uteži za gležnje nisem poznal, alora si predstavljate, kako sem plaval). Konec koncev, sebi sem se zdel zelo kul, èeprav je verjetno kakšna riba žbežala od smeha :lol: . Kar se pa tièe ulovov – katastrofa. Kot popolni samouk sem v prvih par letih ujel tolko porcijskih rib, da jih preštejem na prste ene roke. Bral sem o nekakšnem lovu na èakanje, ma sem po par poskusih obupal in sklepal, da to pri nas ne pali. Ker pametnih skrivališè za ribe pri nas ni, sem edine ribe ujel na preganjanje. Poèasi so mi domaèi in punca zaèeli pridigati, kam vlagam denar, èe ni nobenih rezultatov. Dobro, da sem bil trmast in sem še malo vzstrajal. Tako sem dopolnil osemnajst let in in naredil izpit za avto. Trdno sem bil odloèen, da grem na jug po prave ribe. Sanjaril sem o Biševu, za katerega me je navdušil Mate Dolenc v svojih super knjižnih delih. Vendar se je to pokazal kot preveè ambiciozen plan, tako da sva z kolegom in maminim cliotom polnim opreme, odšla na Ugljan. V Pescasub-u je bil èlanek o Ugljanu in Pašmanu in ta dva otoka sta bila opisana kot raj za podvodni lov. Seveda je to veljalo za izkušene Italijane in ne zame. Rezultat enega tedna – nula. Sem pa videl ogromno brancinov. Èe bi znal loviti na èeko, bi naredil pokol. Tako pa sem zadnji dan v ribarnici kupil dva brancina in dve oradi, jih poslikal in nesel domov kot moj plen, da se izognem posmehu. Kasneje sem se na ta otok še enkrat vrnil in se z lepimi ulovi revanširal za zadane boleèine :twisted: . Tako sem že skoraj obupal nad podvodnim lovom. Še nekajkrat sem odšel poskusit sreèo v slovensko morje. Tako sem se enkrat potapljal na nasutju kamenja pred policijsko plažo na Lazaretu, odloèen, da še enkrat poskusim z strani italijanov tako opevani ‘aspetto’. In glej ga zlomka, po dvajsetih sekundah na dveh metrih vode, mi pred puèico priplava lep brancin. Pok,….1,2kg,…razsvetlenje! To deluje, moja pot je bila zaèrtana. Brancini so zaèeli padati. Po kakšnem letu piljenja, sem se vpisal v Plk, spoznal sem Fantinièa, Bazziacota, Arijana. Skupaj smo poglabljali znanja in preživljali lepe trenutke na morju. Kasneje sem pravega podvodnega lova nauèil tudi prijatelja in sedanjega partnerja pri podvodnemu lovu, Denisa Palèièa, kateremu se lahko zahvalim, da mi je posodil prvo puško in sprožil strast do tega športa.
kristjandemsar

Kraj: Škofije

OdgovorNapisal/-a Tomo Krasovec » 14 Feb 2007, 17:35

Ha Kristijan sm ti vzbudil skomine na stare cajte :lol:
se mi pa zdi zanimiva slika SCAN8 šesta po vrsti kako se je vèasih dajalo uteži na plavuti ne na gležnje,sej so tisti zatièi bili za to???
S takmi slikami komaj zdržim v pisarni grm po šihtu kar na eno hladno Union.

LP Tomo
Uporabniški avatar
Tomo Krasovec

Kraj: Brod

OdgovorNapisal/-a kristjandemsar » 14 Feb 2007, 18:34

Ja, to so bili nastavki za uteži. Na tržišèe jih je lansirala Sporasub. V kompletu si dobil štiri nastavke in dve pol - kilski uteži. Nastavek si lahko montiral tudi na pas in tako dobil 'piombo mobile'. Bila je kar praktièna zadeva a dokaj draga. Svince sem tako ali drugaèe zgubu in po kupljenih dveh kompletih, šel kar na sistem, ki ga uporablja veèina. Glede skomin na stare cajte pa imaš popolnoma prav. Ma dokler ni svežih slik, paše tudi kakšno staro pogledat.
kristjandemsar

Kraj: Škofije

OdgovorNapisal/-a Tomo Krasovec » 15 Feb 2007, 02:35

Kris ,no pa smo najdli temo za šo...mazgoon.
Uporabniški avatar
Tomo Krasovec

Kraj: Brod

OdgovorNapisal/-a peter.valencic » 15 Feb 2007, 09:28

Superca!

No pa imamo še enega vajenca :) :) Palèièa :)

lepo napisano!
Uporabniški avatar
peter.valencic

Kraj: Izola

Vrni se na Bilo je nekoč

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost